Parkovací průkaz a stání na vyhrazených místech

Modrá karta

Ahoj, 

Tentokrát jsem se rozhodla, že sepíšu něco o modré parkovací kartě, kterou mají osoby se sníženou mobilitou nebo jiným problémem, který vyžaduje parkování co nejblíž anebo potřebuji více prostoru. Většinou ji mají vozíčkáři, ale občas i někdo jiný. O přidělení karty rozhoduje úřad a to tím, že získáte průkaz ZTP/P a na základě toho si můžete vyřídit parkovací průkaz. Na ten ze zákona mají nárok osoby se zvlášť těžkým funkčním postižením nebo úplným postižením pohyblivosti nebo orientace s potřebou průvodce, včetně osob s poruchou autistického spektra. 

Na základě této karty nebo v nejhorším případě průkazky ZTP/P můžete parkovat na místech, které jsou označený pro vozíčkáře. Teď ale k problému, proč toto vůbec píši? 

Protože spoustu zdravých lidi, tudíž lidí, kteří tuto kartu nemají, tak parkuji na těchto místech. Ano, může se zdát, že u obchodních center nebo kdekoliv je těch míst dostatek, a tudíž to nevadí, ale opak je pravdou. Můžete tím zkomplikovat vystoupení právě vozíčkářovi, který když přijede a nebude mít kde zaparkovat, protože tam bude auto, které tam nemá co dělat, tak takový člověk to poté nemůže zaparkovat kdekoliv jinde. I když by velmi rád! Navíc by se měli dodržovat zákony a za neoprávněné stání na invalidech je pokuta a dva body. Až nasbíráte 12 bodů, tak si můžete koupit třeba kolo. 😀 Správně by se na ty místa neměli stavět ani rodiče, kteří to mají na dítě, a to dítě nebo tu osobu s sebou nemají. To už jsem bohužel také zažila. Karta je na osobu a pouze s tou osobou je platná! 

Naposledy jsem na toto zkusila upozornit jednoho pána, který s tím měl opravdu problém. Stál si za tím, že on tam prostě stát může i bez karty. Zkoušel mi tvrdit, že to policie toleruje, tak jsem se ho zeptala, zda jim mám zavolat, řekl, že klidně. Tak jsem si nastoupila do auta a vytočila je. Jakmile zjistil, že zjišťuji jeho SPZ, tak odjel. Sice se u toho extrémně rozčiloval, ale upřímně bylo tam daleko víc normálních míst. Pán zkoušel operovat tím, že jsou plné kočárky, a to měl v autě dítě, kterému bylo minimálně 10 a nemohl vědět, zda ostatní ten kočárek mají nebo ne. Místa pro rodiny s dětmi už je zase jiná, ale pán klidně mohl parkovat normálně. Místo toho byl sprostý a arogantní. Navíc seděl v autě a nevidím tedy důvod, proč by nemohl využít normální parkovací místa, kterých tam bylo hodně volných.

Takové lidi bych opravdu na ten vozík posadila, a to minimálně na týden. Aby si vyzkoušeli všechny tyto situace a obsadila bych mu všechny vyhrazená místa. Ano, není těch míst většinou málo, ale pokud by si to řekl každý, tak lidi, kteří na to mají nárok a potřebuji to širší místo, tak nezaparkují. 

Prosím zamyslete se nad tím a opravdu na těch vyhrazených místech neparkujte, pokud k tomu nemáte kartu. Ano, člověk pochopí vysazení starších lidí, kteří tu kartu nemají, ale pak byste mohli přeparkovat na normální místo. Se mnou mamka taky na těch místech nestála, dokud jsem neměla kartu, a to i když jsem byla o berlích. 

Já už jsem s tím ztratila nervy a pokud někdo nedá ani na upozornění, tak ty měšťáky volám. Jde tady už i o princip. Pokud tam nemám co stát, tak tam nestojím. My bychom radši ty karty neměli a došli si. Zas takový kus to není. 

PS: Pokud zapomenete průkazku v jiném autě, že vás někdy někdo veze jiným autem, tak nezoufejte! Můžete si dát nouzově za sklo průkaz a je to v pohodě. Aspoň když jsme se ptaly, tak mi to tak řekl policajt. 

Někdy si klidně můžeme povědět o kartičkách TP, ZTP a ZTP/P, ale to už by byl příspěvek moc dlouhý, a hlavně mi šlo o to parkování. Tak se nad tím zkuste zamyslet, prosím a opravdu tam nestůjte (bez karty).

Katka Sasáková, parkovací průkaz a stání na invalidech.